środa, 9 sierpnia 2017

Trochę więcej niż w opisie

Blog powstał z myślą o ratownikach medycznych, którzy po zakończeniu studiów pracują w zawodzie, lub po krótkiej przerwie chcą do pracy w zawodzie wrócić. Będzie tu można znaleźć najbardziej podstawowe informacje o zaawansowanych zabiegach medycznych, stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz ich patofizjologiach. Mam nadzieję, że z pomocą czytelników, uda się na bieżąco aktualizować wszystkie informacje. Gorąco zachęcam do opisywania "newsów" oraz rozwiewania swoich wątpliwości w komentarzach pod postami.

Treści zawarte na blogu są zbiorem informacji z podręczników, wytycznych, artykułów i innych publikacji, zmodyfikowane o interpretacje autora bloga, co może stanowić zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ, tym bardziej zachęcam do wyjaśniania i korygowania postów.
Należy pamiętać, że blog nie zastąpi solidnej lektury, bez której moim zdaniem nie powinno się ubiegać o dyplom, chyba, że bardzo chcę się komuś zrobić krzywdę.

Oto najważniejsze z obowiązkowej listy lektur każdego Ratownika:

ALS 2010 - Specjalistyczne zabiegi resuscytacyjne (wydanie oparte na Wytycznych 2010)


EPLS - Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne u dzieci
Moja ulubiona pozycja na liście, dobrze napisana, w miarę konkretna, rozwiewa sporo wątpliwości, których można nabrać po podręczniku do ALS lub ITLS.

ITLS - Ratownictwo przedszpitalne w urazach
Najgrubsza i najbardziej żmudna ze wszystkich pozycji na tej liście, niestety obowiązkowa. Niestety może też dlatego, że urazówka nie jest moją ulubioną częścią ratownictwa ;)


Wytyczne resuscytacji 2010 Europejskiej Rady Resuscytacji wydanie w j.polskim
Dobrze napisana książka, jasna, prosta, poukładana. Zachęcam mocno do czytania!




Wytyczne resuscytacji 2015 Europejskiej Rady Resuscytacji w j.polskim
Największa pomyłka jaka wyszła spod skrzydeł PRC!!!
Nigdy nie zaczynajcie od tej pozycji bez przeczytania wszystkich poprzednich. Błąd na błędzie, bez własnej wiedzy nie jesteście wstanie wyłapać co jest prawdą i ma sens od kompletnych bzdur.
Jednak przeczytanie ERC 2015 jest naszym obowiązkiem.


Elektrokardiografia dla lekarza praktyka
Nie jesteśmy lekarzami, ale nie ma lepszego podręcznika na start. Żadna mądra książka do EKG chyba nie zastąpi Ci tego podręcznika. Jest tu wszystko od czego powinno się zacząć, dodatkowo świetnie zrobiona i przyjemna dla oka - dużo obrazków ;) .

Dodatkowo wspomnę, że dobrą bazą do czytania powyższych książek, jest dobry atlas anatomiczny, lub podręcznik do anatomii (osobiście nie mam swojego ulubionego) oraz fizjologii (legendarna "Fizjologia" Traczyka).







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zaburzenia elektrolitowe - MAGNEZ

HIPOMAGNEZEMIA < 0,6 mmol/L Przyczyny: - utrata przez przewód pokarmowy, poliuria - niedożywienie, zaburzenia wchłaniania - alkoho...